Týchto 11 astronautiek so svojím rôznorodým pôvodom a talentom pomohlo posunúť hranice vesmírnych letov.
V priebehu posledného polstoročia letelo do vesmíru niečo vyše 60 žien. Naopak, za rovnaké obdobie sa na cestu vydalo viac ako 500 mužov.
Je jasné, že pozemské vesmírne agentúry majú pred sebou ešte dlhú cestu k dosiahnutiu rodovej rovnosti. Avšak medzi ženami, ktoré leteli do vesmíru, sú ich celoživotné úspechy často ohromujúce – a ich misie prelomové. Od prvej kozmonautky Valentiny Tereškovovej až po dnešný zoznam astronautiek sa pozrieme na 11 najvýznamnejších priekopníčok vesmírnych letov všetkých čias.
11) Valentina Tereškovová
Valentina Tereškovová bola prvou ženou, ktorá sa vydala do vesmíru. Narodila sa v roku 1937 v meste Veľké Maslennikovo v ZSSR a v mladosti pracovala v továrni. Časom si zamilovala parašutizmus. A v roku 1963, vo veku iba 26 rokov, sama pilotovala kozmickú loď Vostok 6, ktorá obletela našu planétu za 48 hodín.
Ďalšia žena, ktorá letela do vesmíru, sa vzniesla na oblohu až takmer 20 rokov po prvom lete Tereškovovej. A odvtedy žiadna žena neabsolvovala samostatný let do vesmíru. Dokonca ani Tereškovová už nikdy neletela. Zvyšok svojej kariéry strávila výcvikom mužských kozmonautov, nakoniec to dotiahla až na hodnosť generála letectva a potom zmenila kariéru a stala sa političkou.
10) Svetlana Savická
Svetlana Savická bola druhou ženou, ktorá sa dostala do vesmíru. Bola tiež rekordnou pilotkou prúdových lietadiel. Savická sa narodila v roku 1948 v Moskve a ako tínedžerka sa venovala aj parašutizmu. Jej otec, vysoký dôstojník sovietskej armády, údajne o jej parašutistických výkonoch nevedel. Rýchlo však podporil jej vášeň pre prúdové lietadlá a Savická sa čoskoro začala zúčastňovať na akrobatických súťažiach.
V roku 1970, keď mala ešte len dvadsať rokov, Savická vyhrala prestížnu súťaž: Majstrovstvá sveta v leteckej akrobacii. Jej letecké majstrovstvo jej vynieslo miesto kozmonautky a v roku 1982 získala krídla kozmonautky. Stala sa tak druhou ženou, ktorá po Tereškovovej v roku 1963 cestovala do vesmíru. Na rozdiel od Tereškovovej však Savická mohla letieť druhýkrát, čím sa stala prvou ženou, ktorá cestovala do vesmíru viackrát.
9) Sally Rideová
Sally Rideová bola prvou Američankou, ktorá letela do vesmíru. V roku 1978 ukončila doktorandské štúdium fyziky na Stanfordskej univerzite a zároveň ju NASA vybrala ako kandidátku na astronautku. Potom, po piatich rokoch výcviku, napokon v roku 1983 letela na palube raketoplánu Challenger. Jej let sa uskutočnil len necelý rok po tom, čo sa Svetlana Savická stala druhou ženou, ktorá letela do vesmíru. Na Challengeri letela opäť v roku 1984.
Po katastrofe Challengera v roku 1986 bola Rideová súčasťou tímu, ktorý vyšetroval príčiny výbuchu. Podieľala sa aj na vyšetrovaní havárie raketoplánu Columbia. Rideová bola hnacou silou pri motivovaní mladých žien, aby sa venovali vedeckému štúdiu, a tomuto cieľu zasvätila posledné roky svojej kariéry. Rideová zomrela v roku 2012 na rakovinu pankreasu.
8) Christa McAuliffeová
Christa McAuliffeová, stredoškolská učiteľka spoločenských vied v New Hampshire, tragicky zahynula pri havárii raketoplánu Challenger v roku 1986. Hoci sa McAuliffeová nikdy nedostala do vesmíru, jej odkaz žije dodnes. V roku 1985 si McAuliffeovú vybrala NASA do svojho projektu Učiteľ vo vesmíre. Vesmírna agentúra si ju vybrala, aby ocenila učiteľov a zároveň povzbudila študentov, aby sa venovali kariére v oblasti STEM.
Ak sa McAuliffeová dostala na obežnú dráhu, plán bol, že bude učiť školákov po celej krajine. Namiesto toho prvá učiteľka vo vesmíre spolu so svojimi šiestimi kolegami astronautmi zahynula, keď raketoplán Challenger explodoval chvíľu po opustení štartovacej rampy. NASA dodnes zahŕňa vzdelávanie takmer do všetkého, čo robí, a vesmírna agentúra dokonca v roku 2016 dokončila pôvodné plány McAuliffeovej vyučovania na obežnej dráhe.
7) Mae Jemisonová
Mae Jemisonová, ktorá sa narodila v roku 1956 v meste Decatur v štáte Alabama, bola prvou Afroameričankou vo vesmíre. Jemisonová vynikala už od útleho veku. Na vysokú školu išla len ako 16-ročná a získala inžiniersky titul na Stanfordovej univerzite. Potom pokračovala na Cornellovej univerzite, kde v roku 1981 získala doktorát z medicíny. Jemisonová neskôr absolvovala stáž v Los Angeles County Medical Center a potom nastúpila do Mierových zborov, kde slúžila ako lekárka v Afrike.V roku 1987 NASA vybrala Jemisonovú za astronautku. V roku 1992 letela na palube raketoplánu Endeavour a spolu s posádkou vykonala úctyhodných 44 vedeckých experimentov. Bol to jej prvý a jediný let do vesmíru.
6) Eileen Collinsová
Collinsová sa narodila v roku 1956 a počas svojho rozsiahleho štúdia získala štyri univerzitné tituly na štyroch rôznych univerzitách. Je držiteľkou titulov z prírodných vied, matematiky, ekonomiky a manažmentu. Popri štúdiu si Collinsová našla čas aj na to, aby sa stala pilotkou amerického letectva – a aby inštruovala ďalších pilotov.
V roku 1990 ju NASA vybrala ako kandidátku na astronautku. Počas misie STS-63 v roku 1995 sa Eileen Collinsová stala prvou ženou, ktorá letela raketoplánom a zároveň pristála na ruskej vesmírnej stanici Mir. Neskôr počas svojej kariéry dostala posádka Collinsovej za úlohu rozmiestniť z raketoplánu obrovské Comptonovo röntgenové observatórium. Celkovo absolvovala štyri rôzne misie raketoplánov, kým v roku 2006 odišla z NASA do dôchodku. Zaujímavosťou je, že jej partner Pat Youngs bol tiež pilotom a prepravoval cestujúcich pre spoločnosť Delta Airlines.
5) Kalpana Chawla
Kalpana Chawla bola prvou astronautkou indického pôvodu. Narodila sa v roku 1962 v indickom meste Karnal. Chawlovej otec pomáhal pestovať jej vášeň pre letectvo tým, že ju v mladosti brával do miestnych leteckých klubov. Nakoniec opustila Indiu a presťahovala sa do Spojených štátov, aby pokračovala v postgraduálnom štúdiu inžinierstva. Po absolvovaní dvoch magisterských titulov získala doktorát v odbore letecké a kozmické inžinierstvo na Coloradskej univerzite v Boulderi.
V roku 1988, hneď po ukončení štúdia, sa stala výskumnou pracovníčkou v NASA. Jej výskum sa zameriaval na koncepcie vertikálneho štartu a pristátia, ktoré v súčasnosti realizujú veľké spoločnosti zaoberajúce sa novými vesmírnymi letmi, ako napríklad SpaceX a Blue Origin. V roku 1994 bola Chawlaová vybraná ako kandidátka na astronautku. Do vesmíru letela dvakrát na palube raketoplánu Columbia. Pri jej druhom lete však Columbia pri návrate na Zem explodovala. Chawlaová a šesť ďalších astronautov zahynulo 1. februára 2003.
4) Peggy Whitsonová
Peggy Whitsonová sa môže pochváliť tým, že strávila vo vesmíre viac času ako ktorýkoľvek iný americký astronaut. NASA vybrala Whitsonovú ako kandidátku na astronautku v roku 1996, ale predtým pracovala pre vesmírnu agentúru ako vedkyňa, ktorá skúmala, ako výzvy vesmíru ovplyvňujú živé organizmy.
V rokoch 2002 až 2017 Whitsonová absolvovala tri dlhé cesty na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kde strávila vo vesmíre spolu 665 dní. Počas tohto obdobia pôsobila aj ako veliteľka a zúčastnila sa na stovkách vedeckých experimentov.
3) Christina Kochová
Christina Kochová je držiteľkou rekordu za najdlhší dlhodobý pobyt ženy vo vesmíre. Narodila sa v roku 1979 v Grand Rapids v Michigane a pokračovala v štúdiu elektrotechniky a fyziky na Štátnej univerzite v Severnej Karolíne.
NASA vybrala pani Kochovú ako kandidátku na astronautku v roku 2013. A v októbri 2019 letela na Medzinárodnú vesmírnu stanicu v rámci Expedície 59. Bol to začiatok 328-dňového pobytu, ktorý mal zahŕňať šesť výstupov do otvoreného vesmíru – vrátane prvého čisto ženského výstupu do otvoreného vesmíru. Jej kolegyňou v posádke pri tomto prvom výstupe do vesmíru bola kolegyňa z NASA Jessica Meirová, ktorá je zhodou okolností aj jej dobrou priateľkou.
2) Jessica Meirová
Jessica Meirová sa narodila v roku 1977 v Caribou v štáte Maine a získala doktorát z morskej biológie na Scrippsovom oceánografickom inštitúte. Pracovala ako vedecká pracovníčka v oblasti cvičení, skúmala živočíchy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach. Aby sa dozvedela viac o úbytku kyslíka, potápala sa spolu s tučniakmi cisárskymi v Antarktíde a študovala husi, ktoré lietajú nad najvyššími horami Zeme.
V roku 2002 sa Meirová zapojila do programu oceanautov NASA a päť dní žila pod hladinou oceánu. Nakoniec sa stala aj astronautkou a v roku 2019 odštartovala na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Meirová strávila na ISS stovky dní a spolu so svojou priateľkou, astronautkou NASA Christinou Kochovou, sa zúčastnila na prvom čisto ženskom výstupe do vesmíru.
1) Kate Rubinsová
Kathleen „Kate“ Rubinsová je odborníčka na vírusové ochorenia a vo vesmíre strávila viac ako 100 dní. Rubinsová sa narodila v roku 1978 vo Farmingtone v štáte Connecticut a po strednej škole pokračovala v štúdiu biológie. Doktorát z biológie rakoviny získala na Stanfordovej univerzite. Potom viedla tím 14 vedcov, ktorí sa zaoberali výskumom infekčných chorôb rozšírených v strednej a západnej Afrike.
NASA vybrala Rubinsovú za astronautku v roku 2009. Počas misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu v roku 2016 sa virologička stala prvým človekom, ktorý sekvenoval DNA na obežnej dráhe. NASA označila jej priekopnícke úsilie za „zmenu hry“ pre výskum zdravia na Zemi a vo vesmíre (ako aj za nástroj, ktorý by nám jedného dňa mohol pomôcť pri štúdiu mimozemských foriem života).
Kate Rubinsová sa v súčasnosti nachádza na ISS spolu s dvoma kolegami kozmonautmi. Odletela 14. októbra 2020 na palube lode Sojuz.
Pozrite si náš ďalší článok: Prečo je Mesiac červený?