Prečo planéty obiehajú okolo Slnka?

Každý z nás si už niekedy položil túto otázku:

Prečo obiehajú planéty okolo Slnka?

To sa dozvieme v tomto krátkom príspevku na blogu.

3, 2, 1… Vzlietni!

Vysvetlenie

Paradoxne, práve gravitácia Slnka udržuje planéty na jeho obežnej dráhe, rovnako ako gravitácia Zeme udržuje Mesiac a umelé družice na jeho obežnej dráhe. Ak jednoducho nespadnú do Slnka, je to preto, že sa pohybujú dostatočne rýchlo na to, aby ho neustále „míňali“.

Tento jav pomáha vysvetliť analógia: ak hodíte kameň z vrcholu vysokej veže, prejde určitú vzdialenosť, kým sa zakriví a dopadne na Zem. Po hodení má kameň zotrvačnosť a pokračoval by v priamom pohybe, ak by ho sila (gravitácia) nestiahla nadol. Čím rýchlejšie kameň hodíte, tým viac sa pohybuje, až kým pri dostatočne rýchlom hode (a za predpokladu, že neexistuje odpor vzduchu) neobletí celú Zem (a nezasiahne vás do chrbta!). Kameň je teraz na obežnej dráhe: stále padá smerom k Zemi, ale okrúhly povrch Zeme sa od neho vzďaľuje rovnako rýchlo. Ak hodíte kameň o niečo rýchlejšie, bude sa stále pohybovať okolo Zeme, ale po vyššej obežnej dráhe. Ak by ste kameň mohli hodiť takzvanou „oslobodzovacou rýchlosťou“, úplne by sa oslobodil od zemskej gravitácie a už nikdy by nespadol späť.

Dôvod, prečo sa planéty pohybujú rýchlosťou, ktorá im umožňuje obiehať okolo Slnka (a nie sa do neho špirálovito zatáčať alebo víriť vo vesmíre), nie je náhoda ani dôkaz božieho zásahu, ale siaha do čias, keď bola slnečná sústava len rotujúcim oblakom plynu a prachu. Všetko, čo sa točilo pomaly, sa vplyvom gravitácie začlenilo do samotného Slnka; všetko, čo sa točilo príliš rýchlo, uniklo do vesmíru; všetko ostatné zostalo na obežnej dráhe okolo Slnka a postupne sa preskupilo do planét, pričom si zachovalo rýchlosť rotácie, a teda aj obežnú dráhu (v takmer vákuu vesmíru narážalo na malý odpor).

Ak Slnko a planéty vznikli z toho istého rotujúceho hmlovinového oblaku, aj preto sa všetky otáčajú rovnakým smerom. Ako sa hmlovina pod vplyvom gravitácie naďalej zmršťovala, v dôsledku zachovania uhlového momentu sa otáčala čoraz rýchlejšie. Odstredivé účinky spôsobili, že rotujúci oblak sa sploštil do plochého disku s hustou výduťou v jeho strede (ktorá sa spojila a vytvorila Slnko). Preto planéty obiehajú okolo Slnka vo viac-menej plochej rovine, ktorá sa nazýva ekliptika.

V jednoduchej sústave by dráha planéty okolo hviezdy bola dokonalá kružnica, ale gravitačný vplyv ostatných veľkých telies v sústave (v našom prípade Jupitera a ostatných plynných obrov) narúša kruhové dráhy na eliptické dráhy.

Dúfajme, že vás tento článok naučil nejaké nové poznatky.

Uvidíme sa čoskoro v Le Petit Astronaute!

Objavte náš ďalší článok: prečo svieti slnko?“

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *